شرکت فراسبز آریا جم

تولید کننده و تامین کننده مواد اولیه و محصولات آرایشی بهداشتی

20:22 .:. 1403/04/23

بایوساید صنایع آرایشی و بهداشتی

محصولات آرایشی بهداشتی:

محصولات آرایشی و بهداشتی ممکن است تحت تأثیر میکروب‌ها و باکتری‌ها قرار گیرند که می‌تواند به تخریب و خرابی محصولات منجر شود. سویه‌های میکروبی که می‌توانند محصولات آرایشی و بهداشتی را آلوده کنند، شامل:

  • Staphylococcus aureus: باکتری که می‌تواند عفونت‌های پوستی ایجاد کند.
  • Pseudomonas aeruginosa: باکتری که می‌تواند در محصولات آبی و مرطوب به عنوان یک باکتری آلوده کننده فعالیت کند.
  • Escherichia coli (E. coli): باکتری که به عنوان نماینده تخمیر‌کنندگان نیز شناخته می‌شود و می‌تواند در محصولات آرایشی نیز آلودگی ایجاد کند.
  • Candida albicans: قارچی که می‌تواند عفونت‌های قارچی را در محصولات پوستی ایجاد کند.
  • مخمر و قارچ های شایع
  • تولید کننده های اسپور
  • کولی فرم ها

برای کنترل و کاهش رشد این میکروب‌ها در محصولات آرایشی و بهداشتی، از نگهدارنده‌های مختلفی استفاده می‌شود که به طور عمده عبارتند از:

سالیسیلیک اسید، سوربیک اسید، پتاسیم سوربات، پارابن ها، برونوپل، تری کلاسون، کلروزایلنون، ایمیدازولینین اوره، کوارتنیوم15، DMDM هیدانتویین، کلروهگزیدین، ستریمونیوم برماید، بنزالکلونیوم کلراید، بنزیل الکل ،بنزوییک اسید و ایزوتیازولینون ها

خیلی از موارد بالا کاربرد های دیگری به جز نگهدارندگی نیز دارند که در فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی چندین ویژگی را ایجاد می کنند مثلا بنزیل الکل 5% خاصیت ضد شپش دارد که در شامپوهای درمانی به کار برده می شود و یا کلروهگزیدین نوعی سورفکتانت کاتیونی است.

این نگهدارنده‌ها به تاخیر انداختن رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کنند و از تخریب و فساد محصولات جلوگیری می‌کنند. با این حال، استفاده از این مواد باید با رعایت دقیق دستورالعمل‌ها و مقررات بهداشتی انجام شود تا از تأثیرات جانبی نامطلوب جلوگیری شود و محصول نهایی برای مصرف کننده ایمن باشد.

ایزوتیازولینون و برنوپل دو ماده اکتیو بسیار کاربردی هستند که در بسیاری از فرمول های فراسبز موجودند و برای محصولات دترجنت و شوینده ها کاربرد دارند .