شرکت فراسبز آریا جم

تولید کننده نگهدارنده ها بر پایه دانش روز دنیا

03:59 .:. 1402/12/03

گلوتارآلدهید

گلوتاردهید یک آنتی میکروبیال… گلوتارآلدهید یک آنتی میکروبیال گسترده است . گلوتاردهید یک نان-اکسیدایزر(non-oxidiser) است، به این معنی که برخلاف ترکیبات اکسید کننده مثل مایع سفید کننده، non-oxidiser ها سطح فلز را دچار خوردگی نمی کنند. گلوتاردهید مدت بیشتری نسبت به یک بایوساید اکسید کننده فعال می ماند؛ با این حال با انجام شدن هر […]

گلوتاردهید یک آنتی میکروبیال…

گلوتارآلدهید یک آنتی میکروبیال گسترده است .

گلوتاردهید یک نان-اکسیدایزر(non-oxidiser) است، به این معنی که برخلاف ترکیبات اکسید کننده مثل مایع سفید کننده، non-oxidiser ها سطح فلز را دچار خوردگی نمی کنند. گلوتاردهید مدت بیشتری نسبت به یک بایوساید اکسید کننده فعال می ماند؛ با این حال با انجام شدن هر واکنش شیمیمایی سرعت کشته شدن کاهش می یابد.

هنگام استفاده از ضدعفونی کننده های بر پایه گلوتاردهید؛ تا زمانی که سطح مرطوب است گلوتاردهید نیز فعال می ماند. نرخ کاربرد ppm2500-1000 در 5 دقیقه برای آن در نظر گرفته می شود.

کاربرد

یکی از کاربرد های گلوتاردهید استفاده در

1. ضد عفونی کننده های مورد استفاده در مزرعه ها و زمین های کشاورزی است؛ چراکه مزرعه ها محیط مناسبی برای رشد انواع میکروارگانیسم های بیماری زا هستند و استفاده از ضدعفونی کننده از نظر میکروبیولوژیکی محیط را ((تمیز)) می کند.

2.ضدعفونی کردن وسایل (به صورت کشته شدن99.99%میکروب ها)  بعد از پاک کردن جرم ها از روی سطوح و در عدم حضور حیوانات با اسپری فشار قوی آب اجرا می شود.

3.تست عملکرد نشان داده است که استفاده از ضدعفونی کننده با 1ppm گلوتارآلدهید به احتمال زیاد گونه های متنوعی از باکتری ها اعم از کلستریدیوم، هموفیلوس پاراسوس، پاستوریلا مولتی سایدا ، استافیلوکوکوس ارئوس (>1000000 cell/ml) و… را در 5 دقیقه و در دمای 25 درجه سانتی گراد از بین می برد.

4.همچنین انواع مختلفی از ویروس ها مانند آنفولانزا آویان، کرونا انسانی ، برونشیت عفونی و…..

را از بین می برد.

5.گلوتارآلدهید در ترکیب با سایر مواد فعال،برای ضد عفونی  کردن نیز به کار میرود.

6.این ماده و ترکیباتش در برابر همه میکروب ها شامل قارچ ها،(مخمر و کپک)فعال است.

7.اسپورها و هایفاهای قارچ ها را تا حدود99/99% کاهش می دهد ضد عفونی کننده های بر پایه گلوتارآلدهید بهترین انتخاب برای تمیز کردن مزرعه ها و محل زند گی حیوانات اند.

پایلوت سازمان (BPD(European biological products directive

سازمان مقررات محصولات بیولوژیک در اروپا یا (European biological products directive) وظیفه دارد تا میکروارگانیسم های خطرناک شیمیایی و بیولوژیکی را شناسایی کند و در پی تولید محصولاتی باشد که این میکروارگانیسم ها را نابود کرده و به حداقل کاهش دهند.

BPDیک پروژه را شروع کرد و از دو ماده گلوتارآلدهید و تبوکونازول به طور موازی برای میکروب کشی استفاده شد .

نتیجه ای آزمایش ها این بود که گلوتارآلدهید می تواند به طور ایمن و مؤثر برای فرمول کننده ها مورد استفاده قرار گیرد. تعدادی از بایوسایدهای بر پایه گلوتارآلدهید گاماسا

گزارش کمیسیون در دسامبر 2001 منتشر شد.

 خوردگی گلوتارآلدهید( GDA)

مواد خورنده باعث سوختگی روی پوست می شود و در صورت تماس با چشم می توانند باعث آسیب جدی و نابینا شدن شوند.

اما مواد حساسیت زا عواقب کمتری دارند که معمولاً برگشت پذیر است .

باید بدانیم اگر ماده ای که روی پوست خوردگی ایجاد می کند؛لزوماً برای فلز خورنده نیست . مواد ضد عفونی کننده محل زندگی جانواران اگر حداقل 10% گلوتارآلدهید فعال داشته باشند؛ تحت نظارت سازمان اروپا به عنوان آمادگی خطر طبقه بندی خواهد شد.

خوردگی در فلزات مختلف

تأثیرات خورندگی روی فلز ها

برای اینکه یک ماده خورنده شناخته شود،باید سرعت خوردگی ای معادل حداقل mm/per year 25/6  داشته باشد.

میزان خوردگی GDA روی آلمینیوم و استیل اندازه گیری شده است .

آزمایش های انجام شده در سال 1970 ثابت کرده است که حتی گلوتارآلدهید 50% خوردگی جزئی روی آلمینیوم (0/022_0/18 mm/year) ایجاد می کند.

هیچ خوردگی قابل اندازه گیری ای روی استیل ایجاد نمی کند. اما روی مس به مقدار جزئی (0/005 mm/year) خوردگی ایجاد می کند.

پس با توجه به این اطلاعات آلمینیوم ماده ی مناسبی برای نگه داری غلظت هایی از گلوتارآلدهید نیست .

 

یکی از موارد مصرف محلول های رقیق گلوتارآلدهید ضد عفونی کردن چرخ ها و تاق چرخ هایی است که مزرعه را ترک میکنند. چون عوامل انتقال دهنده احتمالی وجود دارند و ممکن است برای راننده در دهان وپا ایجاد بیماری بکنند.

 خوب است بدانیم که GDA روی پلاستیک تایر های اتومبیل ها  خوردگی ایجاد نکرده و  عمر آن را کوتاه نمی کند .

  •  

تاثیر GDA بر محیط زیست

میکروارگانیسم ها اهمیت زیادی در زندگی انسان دارند . از کاربردشان در هضم مواد غذایی در بدن گرفته تا فر آوری مواد غذایی و رشد گیاهان.

در عین حال میکروارگانیسم های مضر بسیار در طبیعت وجود دارند که می توانند باعث بیماری ،عفونت،فساد نابودی مواد غذایی گردند.

و اینگونه استفاده از بایوساید ها در اینجا اهمیت می یابد .

GDA به عنوان بایوساید آلودگی ای در محیط زیست ایجاد نمی کند چون محصولی زیست تخریب پذیر یا Biodegradable   است.

GDA (گلوتارآلدهید) و کاربرد های وسیع نگهدارنده ، ضد عفونی کننده و کاربرد های اسلایمی ساید (Slimicide) در صنعت ، بیمارستان و مزرعه دارد .

گلوتاردهید روی محیط زیست تأثیر چندانی ندارد  چون:

در محیط آبی تجزیه می شود .

-در آب تمیز تجزیه می شود .

-جذب آن توسط خاک بسیار کم و ناچیز است .

-روی تولید مثل ماهیان تأثیری ندارد .


 

_تأییدی های جهانی گلوتاردهید

GDA به عنوان یک بایوساید فعال در بسیاری از محصولات استفاده شده مانند پزشکی ، صنعتی و حفاظت زیستی حیوانات (Biasecurity) استفاده می شود.

آژانس ها و کمیته های ارزیابی سراسر جهان خواص گسترده و کامل GDA  و ضد عفونی کننده های بر پایه GDA را تأیید کرده اند .

موارد مصرف  گلوتارآلدهید در محصولات و فرآیند های غذایی ، موارد آرایشی ، تولید کاغذ ، برج های آبی خنک کننده ، تصفیه آب ، حوضچه های نفتی و همچنین حفاظت زیستی (Biosecurity) جهت کنترل میکروارگانیسم ها در دامپروری ها و زمین های کشاورزی و همچنین ابزار کشاورزی استفاده می شود  .

برای مثال های بیشتر می توان به مرغداری ها ، محل های پرورشی بوقلمون ، خوک ، خوکچه زایی ، انبار های کاه ، جوجه کشی ها و ماشین های حمل حیوانات اشاره کرد. داده های حفاظت زیستی حیوانات به دقت توسط ارگان های صاحب اختیار در سراسر جهان بررسی شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share this article

فهرست مطالب