شرکت فراسبز آریا جم

تولید کننده و تامین کننده مواد اولیه و محصولات آرایشی بهداشتی

01:49 .:. 1403/03/11

برونوپل چیست؟

ساختار و کاربرد برونوپل آنتی میکروبیال؛ نگهدارنده و ضدعفونی کننده ای موثر و بسیار کاربردی است. : 2-برومو2-نیترو1و3- پروپان دی ال یا برونوپل یک ماده آنتی باکتریال است که به صورت جامد سفید یا نمونه های تجاری محلول زرد رنگ موجود است. برنوپل به عنوان نگهدارنده در چندین مورد از مواد آرایشی -بهداشتی شخصی و […]

ساختار و کاربرد

برونوپل آنتی میکروبیال؛ نگهدارنده و ضدعفونی کننده ای موثر و بسیار کاربردی است.

: 2-برومو2-نیترو1و3- پروپان دی ال یا برونوپل یک ماده آنتی باکتریال است که به صورت جامد سفید یا نمونه های تجاری محلول زرد رنگ موجود است.

ساختار ملکولی برونوپل

برنوپل به عنوان نگهدارنده در چندین مورد از مواد آرایشی -بهداشتی شخصی و منزل به دلیل فعالیت گسترده اش در برابرباکتری ها ؛خصوصا باکتری های گرم منفی و سودوموناس ها استفاده می شود. علاوه بر

این ارگانیسم ها در آب موجودند که باعث آلودگی و نابودی محصولات آرایشی و بهداشتی می شوند .سودوموناس ها به طور معمول در امولسیون های روغن در آب که مقدار زیادی سورفکتانت های نانیونیکی دارند، گرفتار می شوند.

برونوپل در طیف گسترده ای از pH قابل استفاده است اما در pH اسیدی پایدارتر است . این موضوع دلیلی بر ناکارآمد بودن برنوپل در محیط بازی نیست و به عنوان یک نگه دارنده آنتی باکتریال ناپایدار در برخی از فرمول های بازی استفاده می شود.

یک پروژه آزمایشگاهی چندی پیش آغاز شد تا اطلاعات ما را درباره ایمنی ، شیمی و تجزیه و فرمول کردن برنوپل ارتقا دهد که در ادامه نتایج این پروژه به طور خلاصه توضیح داده خواهد شد.

تاثیر گذاری و سمیت

برونوپل روی سلول های متابولیز کننده تاثیر بیشتری دارد و فعالیت آنتی باکتریالش توسط ترکیبات دارای گروه عاملی تیول کاهش می یابد چرا که با گروه های تیول باند های دی سولفید تشکیل داده و به عنوان مانعی در برابر فعالیت دهیدروژناز ترکیب شناخته می شود.

برونوپل در بافت های بدن پستانداران سریعا متابولیز شده و سمیت ناچیزی دارد؛ به همین دلیل از آزمایشاتی که روی پستانداران انجام شده نتیجه می شود که؛ برونوپل در برابر میکروارگانیسم ها انتخابی عمل می کند و به بافت های بدن آسیبی نمی رساند.

در خصوص احتمال سرطان زایی برونوپل نیز آزمایشات متعددی انجام شده است؛

در آزمایش 2 ساله سمیت و تست تومورشناسی روی خرگوش ها نتیجه گرفته شد که برونوپل هیچ تاثیری در ایجاد تومور ویا رشد تومورهای قبلی ندارد.

تداخل برونوپل با فرمولاسیون های مختلف

برونوپل بیش از 10 سال در غلظت های 0.01% تا 0.02% یا بیشتر در فرمولهای شامپو بر پایه لوریل اتر سولفات و آلکانول آمین آلکیل سولفات با 2% ؛ استفاده شده است.

وقتی یک فرمول آماده با  سودوموناس در هر میلی لیتر مورد تست چلنج قرار می گیرد ؛ طی 24 ساعت تعداد باکتری ها به کمتر از 10 عدد در هر میلی لیتر می رسد.

مطالعات نشان داده است که استفاده از 0.02% برونوپل در فرمول های کرم ، سوسپانسون ها و محلول ها تاثیر زیادی در از بین بردن باکتری های گرم منفی دارد.

مخلوط و ترکیب کردن نگه دارنده ها یکی از روش هایی است که می توان از محصول مورد نظر در برابر طیف گسترده تری از میکروارگانیسم ها محافظت کرد ؛ مثلا خاصیت آنتی باکتریال برونوپل بیشتر از فعالیت ضدقارچی است پس می توان طیف فعالیتش را با اضافه کردن پارابن ها یا ایزوتیازولین ها گسترش داد. به این ترتیب مقدار کمتری از نگهدارنده خواص بیشتری نسبت به زمانی که به تنهایی استفاده می شود، دارد.

برای خرید محصول گاماساV-400 نگهدارنده ای شامل برونوپل کلیک کنید!

 

برای خرید گاماسا V-500B نگهدارنده ای شامل درصد کمی برونوپل کلیک کنید!

نتیجه

مطالعات در خصوص استفاده از برونوپل در چندین فرمول از جمله کرم ها با گرید دارویی،اسپری دئودرانت، محصولات بهداشت شخصی و.. نشان داده که این ماده در فرمول پایداری دارد و با مواد دیگر فرمول واکنش نمی دهد و در قوطی های آلومینیوم یا قلع آبکاری  شده ایجاد خوردگی نمی کند.

برونوپل در برابر طیف گسترده ای از باکتری ها فعالیت محافظت کنندگی دارد.فعالیتش در برابر باکتری های گرم منفی به خصوص Ps aeruginosa بیشتر از اغلب انتی باکتریال ها و مواد نگه دارنده است.

بیشترین پایداری را در محیط اسیدی دارد با اینکه در طیف گسترده ای از pH فعالیت می کند.

حساسیت زایی برونوپل بسیار بستگی به فرمولی دارد که در آن به کار برده شده است.

برونوپل در فرمول ها می تواند از0.01% تا 0.1% استفاده می شود .مطالعات روی پوست حیوانات و انسان نشان داده است وقتی در این غلظت ها استفاده شود امن است در واقع هیچ مدرکی از حساسیت زایی برای انسان در این غلظت ها وجود ندارد.

همچنین به عنوان یک ماده آنتی باکتریال فعال در گستره فرمول های شامپو،کرم ها، اسپری ها و محصولات حمام و بهداشت شخصی و منزل قابل استفاده است.

بسیاری از مواد موجود در این فرمول ها تاثیربازدارنده ای بر پایداری و فعالیت برونوپل ندارند فقط ترکیبات دارای گروه های سولفیدریل مانعی برای فعالیت برونوپل اند.

منابع:

https://www.canada.ca/en/health-canada/services/consumer-product-safety/cosmetics/cosmetic-ingredient-hotlist-prohibited-restricted-ingredients/hotlist.html

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.562.6397&rep=rep1&type=pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Bronopol

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share this article

فهرست مطالب